جامعه شناسی سیاسی >> لیبرالیسم سیاسی

قابل تهیه

قیمت : 270,000 ریال

اطلاعات تکمیلی کتاب لیبرالیسم سیاسی
نویسنده جان رالز
مترجم موسی اکرمی
انتشارات ثالث
سال نشر 1392
نوع قطع رقعی
نوع جلد گالینگور
توضیحات

موضوع اساسي کتاب لیبرالیسم سیاسی، چونان بازنگری روزآمد کتاب نظريه‌ئي در بارۀ عدالت، بررسی امکانِ پایداریِ جامعه‌ئی است که با اصول عدالت سامان یافته است، اين‌ بررسي در چارچوب تأكيد خاص رالز بر برداشت سياسي از عدالت، يا روشن‌ سازي عدالت سياسي، و تصحيح پاره‌ئي از نكات كتاب نظرية ئي در بارة عدالت روي مي‌دهد تا ليبراليسم ويژة رالز، به نام ليبراليسم سياسي، را در برابر ليبراليسم‌هاي فراگير ديگر تجسم بخشد.

 

تبیین رالزی از لیبرالیسم در این کتاب، در برابر برداشت‌های پیشین از عدالت، به دنبال دستیابی به اِجماع میان شهروندانِ معقول و عقلاني، و همچنين آزاد و برابر، بدون ‌تمسُّك به هر گونه خاستگاه آموزه‌ییِ فراگیر و ارزش‏های به‌اصطلاح ژرفِ استعلايي است، يك اِجماعِ همپوش براي دستيابي به يك رژيم دموكراتيك استوار بر قانون اساسي، در جامعة برخوردار از تكثر آموزه‌هاي معقولِ ديني يا فلسفي يا اخلاقي، تا شرايط منصفانة همكاري اجتماعي به بهترين شكل تحقق ‌يابند.


لیبرالیسم‌ سیاسیِ‌ جان‌ رالز از دو بخش‌ تشکیل‌ می‌شود. یکی‌ خود لیبرالیسم‌ و دیگری‌ لیبرالیسم‌ به‌ نحوی‌ که‌ در فلسفۀ‌ سیاسی‌ جان‌ رالز پرورانده‌ و تفسیر شده‌ است‌.


رالز به‌ مکتب‌ لیبرالیسم‌ تعلق‌ دارد، اما ابتدا باید محتوای‌ این‌ جمله‌ را مشخص کنیم‌، زیرا اولاً تعابیر بسیار مختلفی‌ از لیبرالیسم‌ وجود دارد که‌ بعضی‌ اوقات‌ کار را به‌ تقابل‌ می‌کشاند و ثانیاً در برخی کشورها لیبرالیسم‌ تحت‌ تأثیر افکار و عقاید گوناگون‌ و سوءاستفاده‌ها و بدفهمی‌ها، لااقل‌ در بعضی‌ محافل‌، به‌ دشنام‌ تبدیل‌ شده‌.


اما لیبرالیسم‌ مفهوم‌ سیاسیِ‌ بسیار سابقه‌دار و محکمی‌ دارای‌ ریشه‌ در فلسفۀ‌ سیاسی‌ غرب‌ است‌ که‌ حداقل‌ ۳۰۰ سال‌ از عمرش‌ می‌گذرد و متفکران‌ نام‌داری‌ مانند آدام‌ اسمیت‌، جان‌ لاک‌، مونتسکیو، کانت‌ و جان‌ استوارت‌ میل‌ پرچم‌دارِ آن‌ بوده‌اند و امروز شاید در صحنۀ‌ سیاسی‌ اجتماعی‌ جهان‌ به‌ویژه‌ پس‌ از فروپاشی‌ شوروی‌، پُررونق‌ترین‌ بازار فکری‌ است‌. اکنون‌ ببینیم‌ که‌ چه‌ مشخصات‌ و ویژه‌گی‌هایی‌ می‌توانیم‌ در لیبرالیسم‌ جان‌ رالز مشاهده‌ کنیم‌.

نظرات بازدیدکنندگان

 (اجباری)
 (اختیاری - درسایت نمایش داده نمی شود)
 (اختیاری - درسایت نمایش داده نمی شود)
 (اجباری)
ارسال